
Polewka Prasłowian
Polewka Prasłowian
(KGW w Gośniewicach)
Składniki:
- 10 średniej wielkości jabłek champion lub ligol
- 2 ˗ 3 cebule
- 1 duży por (biała część)
- łyżka oleju
- 4 ˗ 5 ziemniaków
- 1 litr bulionu warzywnego
- 1 spory korzeń startego chrzanu polnego
- 200 ml śmietany (30% tłuszczu)
- sól do smaku
- 1 łyżeczka czarnego, mielonego pieprzu
- 1 pętko kiełbasy wieprzowej
Przygotowanie:
Rozgrzać suchą patelnię. Kiełbasę pokroić w trzymilimetrowe plastry i smażyć z obu stron, aż do zrumienienia. W ten sposób usmażone chipsy przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Następnie drobno pokrojoną cebulę i pora dusić na patelni przez trzy minuty. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i dusić kolejne trzy minuty. Zawartość patelni przełożyć do garnka, zalać bulionem i gotować przez 20 minut. Następnie dodać pokrojone na małe kawałki jabłka oraz chrzan i gotować przez następne 10 minut. Po tym czasie dodać śmietanę, sól i pieprz do smaku. Całość zmiksować. Podawać z wcześniej przygotowanymi chipsami z kiełbasy lub chipsami z jabłek.
Ciekawostki:
Przepis na „Polewkę Prasłowian” zaproponowała pani Kasia z KGW w Gośniewicach. Niepowtarzalny smak zupy jest efektem wielu poszukiwań i pasji pomysłodawczyni przepisu. To wyśmienity przykład pokazujący, jak wiele możliwości i zastosowań w kuchni ma jabłko. Zaproponowana zupa to smaczne, zdrowe i sycące danie obiadowe.
Nazwa potrawy nawiązuje do historii Gośniewic. Podczas prac archeologicznych znaleziono tutaj ślady osady kultury łużyckiej – Prasłowian. Znalezione artefakty znajdują się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Świadczy to o tym, że już w epoce brązu znano jabłoń i korzystano z jej owoców. Pierwotnie ludzie wykorzystywali owoce drzew dziko rosnących. W Gośniewicach były to jabłuszka jabłoni leśnej — małe i cierpkie. Przy karczowaniu lasów oszczędzano drzewa, rodzące jadalne owoce i przesadzano je w pobliże siedzib ludzkich. Na terenie dzisiejszej Polski resztki jabłek znaleziono w Biskupinie (1600 rok p.n.e.), co dowodzi że na ziemiach polskich jabłoń była uprawiana przez Prasłowian z okresu kultury łużyckiej.